Wojna Światów Herbert George Wells

by poniedziałek, października 03, 2011 6 komentarze

 

imageNajpierw była książka.

Pan Wells napisał ja w 1898 roku. Pisał o rzeczach o których nikomu się nawet nie śniło .

“Książka uważana jest za jedną z najważniejszych w historii światowej literatury fantastycznej. Należy do kanonu gatunku i na wiele lat wprowadziła fantastykę na tory apokaliptycznych wizji przyszłości. Powieść przedstawia inwazję Marsjan na Ziemię. Przybysze chcą zgładzić ludzkość i opanować planetę. Wells opisał w swojej wizji różne postawy społeczne, przejawiane przez ludzi w obliczu globalnego zagrożenia.” Wikipedia

 

 

 

 

 

 

Potem było słuchowisko na podstawie książki..

Za Wikipedia

Wojna światów - słuchowisko CBS - radiowa adaptacja opowieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem. Przygotowane ono zostało przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre jako część serii słuchowisk "na żywo" emitowanych przez stację CBS w święto Halloween 30 października 1938 roku. Przedstawienie to, w atmosferze napięcia społecznego i wzrostu poczucia zagrożenia poprzedzającego II wojnę światową, zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako faktoid - rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził prawdziwą panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey.

Radiowa adaptacja powieści jest uważana za możliwie najlepiej przygotowaną produkcję radiową w dziejach. Stała się ona pierwszym obiektem badań socjologicznych Projektu Radio prowadzonych przez Rockefeller Foundation - skupiającej się na badaniu wpływu wywieranego przez mass media na społeczeństwo.

Słuchowiska można posłuchać tutaj ..rewelacja ..

http://sounds.mercurytheatre.info/mercury/381030.mp3

No i muzyczka do posłuchania

 

 

Polecam serdecznie ksiązkę .. jedyne 3 PLN + WYSYŁKA do znalezienia na Allegro w antykwariatach …Często czytamy nie wiadomo co bo jest reklamowane, bo hasło reklamowe brzmi .. “największy bestseler stycznia itp …” a o książce która jest praktycznie klasyką literatury S-F na żadnym blogu nie znalazłem info ( na portalach o książkach S-F też nie bardzo) Dlaczego tak jest ?

Ps. Jest jeszcze film na tej podstawie (ze dwa chyba …ale jakoś nie obejrzałem …)

Cezar

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

6 komentarzy:

 1. Bo mnóstwo osób woli pisać o nowościach świeżo pachnących farbą drukarską :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka. Pamiętam że trafiłam na nią przypadkiem w szkolnej bibliotece - wydanie niepozorne, mały format a w środku treść, która powaliła mnie na kolana. A raczej wizjonerstwo Wellsa, który to opisał przecież sposoby walki teraz nam znane. O słuchowisku jedynie czytałam, ale ponoć to też świetna sprawa.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Silaqui

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię SF, ale lubię stare książki i apokaliptyczne wizje takie jak np. "Droga" czy "Głód" więc myślę , że z obcymi też może być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wells jest oczywiście znany najbardziej z tego... Ale on napisał mniej znane, a jakże wspaniałe. Choćby "Pokarm Bogów" czy opowiadanie którego nie pamiętam tytułu. O takim człowieku, który potrafił przyspieszać. Zresztą "Wehikuł czasu" i "Niewidzialny człowiek" Co ciekawe praktycznie wszystkie utwory Wellsa kończą się pesymistycznie. Wyjątkiem właśnie jest "Wojna światów"

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie czytałam tylko "Wehikuł czasu" i właśnie "Wojnę światów" (chyba nawet o obu coś pisałam^^) i mnie zachwyciły. Szczególnie podobało mi się, że w tych książkach nie bohater jest najważniejszy, a wizja autora. Wizja, która jest straszliwie przekonująca i plastycznie pokazana... Szkoda, że filmy później to zmarnowały. No ale kij z tym. Książki to cudeńka. Muszę jeszcze wrócić do tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytaj, albo oglądnij też Wyspa doktoro Moreau. W filmie grają Marlon Brando i Val Kilmer. To dopiero mroczna książka Wellsa.

  OdpowiedzUsuń